reklama

Tri mesiace v Indii - príprava (časť zdravie)

Občas sa ma pýtajú, ako sa pripravujem na život v tropických a rozvojových krajinách, do ktorých smerujem, hlavne po stránke zdravotnej. Využijem moju blízku cestu do Indie, aby som popísal niektoré z týchto príprav.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (7)

Moje skúsenosti sú dlhoročné, moje rady však zostávajú čisto neprofesionálne. Nemám žiadne formálne lekárske alebo lekárnické vzdelanie. Nemám takisto žiadnu chronickú chorobu. Pred každou cestou by sa každý mal poradiť so svojim lekárom, alebo so špecializovanými pracoviskami, ako napr.:

Očkovania

Pred každou cestou si dávam záležať na tom, aby som mal aktuálne očkovania proti tým najhorším chorobám. Pri ceste do tropických a menej rozvinutých krajín je to ešte dôležitejšie, ako pri cestách po Európe. Pravdepodobnosť, že vakcíny vám zachránia život, alebo aspoň kopu peňazí a času stráveného v čakárňach v menej kvalitných nemocniciach, je vysoká.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
Medzinárodný očkovací preukaz, do ktorého vám zaznamenajú všetky vaše vakcíny.
Medzinárodný očkovací preukaz, do ktorého vám zaznamenajú všetky vaše vakcíny. (zdroj: Ivan Oravec)

India je obrovská krajina zahŕňajúca prakticky každé podnebné a vegetačné pásmo a podľa toho aj choroby. India vyžaduje jedinú povinnú vakcínu, a to iba v prípade, že cestujete z tropických oblastí Južnej Ameriky alebo Afriky: žltá zimnica. Ak ste v týchto krajinách nikdy neboli, túto vakcínu si do Indie nemusíte dávať, pretože táto choroba sa v Ázii nevyskytuje. 

V prvom rade si treba skontrolovať a prípadne obnoviť očkovania odporúčané pre život na Slovensku, teda hepatitída A aj B, tuberkulóza, tetanus, záškrt a čierny kašeľ. Proti týmto chorobám by vás mal zaočkovať zdarma váš obvodný lekár, ak ich ešte nemáte, alebo ich máte už neplatné.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Každému cestovateľovi odporúčam vakcínu proti besnote. Besnota je prítomná všade na svete a postihuje mnohé druhy zvierat. V menej rozvinutých krajinách je túlavých psov na uliciach podstatne viac ako v Európe a ani zďaleka nie sú všetky zaočkované. Ak plánujete návštevu národných parkov, takisto sa nedá vylúčiť prítomnosť choroby u divoko žijúcej zveri. Kontaktu s besným zvieraťom je niekedy ťažké zabrániť a ak k nemu dôjde, ostáva vám už len jediná nádej na prežitie: séria siedmich injekcii do brucha v krátkych intervaloch. Besnota je totiž jediná infekčná choroba, ktorá sa vždy končí smrťou (ak sa prejavia príznaky, už nie je nádej na záchranu jedinca). Táto vakcína sa podáva v troch dávkach s intervalmi jeden týždeň a tri týždne. Treba s ňou teda začať viac ako mesiac pred plánovanou cestou. Poskytnutá ochrana je päť rokov.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Existuje ešte jedna choroba, ktorej následky sú v mnohých prípadoch smrť alebo strata končatín - meningokoková infekcia. Očkovanie proti nej je vhodné vždy, hlavne pri ceste do veľkých miest. Rozšírená je aj v západnej Európe a Severnej Amerike. Rozdiel je ten, že tu postihnutého skôr zachránia. Ak sa plánujete zdržiavať v oblastiach s vysokou koncentráciou ľudí a s nízkou kvalitou zdravotnej starostlivosti, táto vakcína je jedno z najdôležitejších preventívnych opatrení.

Okrem týchto je pri cestovaní do Indie, ale aj iných tropických krajín, vhodná vakcína proti brušnému týfusu (typhoid fever), čo je veľmi nepríjemná a v mnohých prípadoch smrteľná choroba. Ak sa plánujete dlhodobo zdržovať vo vidieckych oblastiach, utečeneckých táboroch alebo iných zónach s nízkou kvalitou vody a zdravotnej starostlivosti, odporúča sa aj očkovanie proti cholere. Toto som si však ja nedal, keďže aj podľa lekára-špecialistu, je to choroba, ktorá sa dá relatívne ľahko liečiť a nemá trvalé následky. Zostáva mi len dúfať. 

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Ja sa dávam očkovať pravidelne, podľa toho, ako mi končí platnosť jednotlivých vakcín. Ak ale začínate od píky, začnite s veľkým predstihom, najlepšie hneď, ako sa dozviete, že budete cestovať. Rozostup medzi jednotlivými vakcínami by mal byť minimálne dva týždne. Aplikácia viacerých vakcín naraz alebo s krátkymi intervalmi môže viesť k nepríjemným vedľajším účinkom. 

Pre podrobné informácie o očkovaniach a iných témach týkajúcich sa zdravia na cestách odporúčam pozrieť stránku Fit for Travel, ktorú zriadilo britské NHS. Nepoznám lepšiu stránku s dôveryhodnými, podrobnými, ale zrozumiteľnými informáciami o zdravotnej príprave pre cestovateľov.

Malária

Podľa mojich informácii je riziko malárie vo väčšine Indie nízke a v hlavných mestách prakticky zanedbateľné. Proti malárii však neexistuje očkovanie (nepočúvajte nikoho, kto tvrdí opak) a jej priebeh a následky môžu byť dosť kruté. Šíri sa výhradne prostredníctvom uštipnutia komárom, takže najlepšia ochrana je silný repelent, protihmyzové sieťky a dlhé oblečenie

Mapa výskytu malárie v Indii.
Mapa výskytu malárie v Indii. (zdroj: Fitfortravel.nhs.uk)

Existujú, samozrejme, aj antimalariká. Na Slovensku sú dostupné hlavne tieto dve:

  • Doxycyklín (Doxyhexal)

  • Kombinácia Atovakvon + Proguanil (Malarone)

Po porade s lekárom a vlastnom skúmaní som usúdil, že je zbytočné brať antimalariká preventívne. Napriek tomu si ale beriem so sebou krabičku Doxyhexalu. Opäť ale platí, že pri výhradne turistickej a krátkodobej ceste by to nemalo byť potrebné. 

antimalarikum Doxycyklín
antimalarikum Doxycyklín (zdroj: Ivan Oravec)

Hnačky, otravy jedlom a vodou, cholera

Priznám sa, neviem, čo všetko môžem očakávať. Jedlom som sa otrávil v každej krajine, kde som žil (Slovensko, Anglicko, Kolumbia). Paradoxne najhoršia otrava prišla v Anglicku po konzumácii zapekaných cestovín so syrovou omáčkou z obchodu, kedy som za štyri dni stratil šesť kíl (asi 9% hmotnosti). Počítam s tým, že za tri mesiace v Indii nejakú otravu dostanem. Beriem si teda veľké množstvo živočíšneho uhlia, probiotík, a tiež zavodňovací roztok, ktorý je potrebný pri silných hnačkách a zvracaniach. 

Zavodňovací roztok v tabletách.
Zavodňovací roztok v tabletách. 

Všeobecné lieky a zdravotné pomôcky

Nie som lekár ani lekárnik, takže moje rady treba brať ako neprofesionálne. Napriek tomu som veľa krát vyliečil seba aj iných cestovateľov a mnohí sa ma pýtajú na to, aké liečivá a pomôcky je dobré mať na cestách. Teda, tu sú. Žiadny z liekov nepoužívajte bez toho, aby ste poznali jeho účinky, aj tie vedľajšie!

  • akýkoľvek liek, ktorý beriete pravidelne

  • živočíšne uhlie (Carbocit + Carbosorb)

  • Imodium

  • Endiex (nifuroxazid)

  • No-Spa (drotaverin)

  • Kinedryl 

  • Gastroval + Rennie

  • Orofar

  • Muconasal

  • Ibuprofen

  • Beta Glukan

  • Balzam na pery

  • Oparstop, Thermal Herpes krém (alebo iný krém na opary)

  • Cannadent (konopný olej na kútiky a malé rany v ústach)

  • Garasone (ušné kvapky)

  • Očné kvapky (Visine, Hyal-Drop, apod.)

  • Cefuroxím (Zinnat, antibiotikum)

  • Azitromycín (Sumamed, silnejšie antibiotikum)

  • Framykoin masť

  • Cetirizín (alebo iné antihistaminikum)

  • Myfungar (proti plesniam)

  • Diclofenac krém a prášky (Flector)

  • Dezinfekčný roztok (Ajatin)

  • Zásyp

  • Náplaste, obväzy podľa uváženia

Ako som už spomenul, moje rady sú rady jedného cestovateľa iným cestovateľom a sú založené na osobnej skúsenosti, nie na lekárskom vzdelaní alebo praxi. V žiadnom prípade na seba nepreberám zodpovednosť za alergické reakcie alebo iné nežiaduce účinky spôsobené niektorou z uvedených vakcín alebo liekov.

Veľa šťastia a príjemné, bezproblémové cestovanie!

Ivan Oravec

Ivan Oravec

Bloger 
  • Počet článkov:  2
  •  | 
  • Páči sa:  0x

Cestovateľ, podnikateľ a polyglot (EN, ES, PT, FR, DE, SK, CZ).Svet je krásny, pretože je rozmanitý. O tejto rozmanitosti chcem prinášať pútavé príbehy, ktoré snáď prinesú motivovaným ľuďom inšpiráciu a návod na to, ako zrealizovať svoje projekty na rôznych miestach sveta. Instagram: oravecivan Zoznam autorových rubrík:  NezaradenéSúkromné

Prémioví blogeri

Pavol Koprda

Pavol Koprda

9 článkov
Post Bellum SK

Post Bellum SK

73 článkov
Zmudri.sk

Zmudri.sk

3 články
Juraj Karpiš

Juraj Karpiš

1 článok
Adam Valček

Adam Valček

14 článkov
Martina Hilbertová

Martina Hilbertová

49 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu